PRAKTICKÉ INFORMACE: 
 
 

Kontakt:


 
 


Solární elektrárna

Přeměna solární energie na jiné formy má již letitou tradici. Již v roce 1883 na Světové výstavě v Paříži předvedli A. Mouchot a A. Pifr z Francie zařízení, ve kterém se pomocí koncentrace slunečního záření do ohniska parabolického zrcadla tvořila pára, která poháněla parní stroj a následně pak tiskařský stroj na tisk novin.

Na stejném principu pracují i některé pokusné elektrárny, ve kterých je koncentrované sluneční záření využito k tvorbě páry, která pohání parní turbínu a následně s rotorem spřažený generátor elektrické energie. „Parogenerátory“ pracují nejčastěji na principu obr. 1 – žlabovité uspořádání nebo obr. 2 – věžovité uspořádání. Několik takových elektráren pracuje s maximálními výkony okolo 30 MW, nejvíce je jich v Kalifornii a Novém Mexiku, kde je v průměru 320 slunečných dní v roce, některé jsou i v Evropě. Páru se daří ohřívat až na teplotu 560 stupňů Celsius a po zdokonalení a optimalizaci technologie se dosahuje účinnosti elektrárny až 17%.

Některé věžové elektrárny používají ještě olejový či štěrkový akumulátor tepelné energie, aby turbogenerátor mohl pracovat ještě nějakou dobu po západu Slunce. I když tento systém elektráren vypadal zpočátku slibně, dodnes zůstal ve stádiu pokusných zařízení a většího rozšíření se nedočkal. I s moderní technikou je totiž velký technický a finanční problém řízení nastavování zrcadel s potřebnou přesností. Navíc je potřeba zrcadla stále čistit a ty při své ploše často neodolají větru.

Některé světové solární elektrárny

Na obrázku je elektrárna „Solar One“ s maximálním výkonem 10 MW a věží vysokou 70 m, která byla jako první věžová elektrárna spuštěna v roce 1985. Na obrázku je detail žlabových parabolických koncentrátorů elektrárny SEGS-III s maximálním výkonem 354 MW pracující v Kalifornii. Zde je ohřívacím médiem olej, jehož tepelná energie se v parogenerátoru využívá k tvorbě páry a k pohonu turbíny.

Dnes je však nejrozšířenějším a nejperspektivnějším princip přeměny solární energie na elektrickou pomocí přímé přeměny v polovodičových fotovoltaických panelech.

Roční světová výroba a instalace fotovoltaických panelů v roce 2005 převyšovala 1000 MW, přičemž vývoj v posledních letech ukazuje prudký nárůst.


Solární elektrárny

O historii a principu stále populárnějšího fenoménu solárních elektráren u nás i jinde ve světě... >>

Videa na téma sluneční energie

Portál Youtube.com nabízí množství více či méně zajímavých a užitečných videí na téma sluneční energie. Prohlédněte si je na Youtube.com... >>
 


Odkazy: | Klasika | Jazz | Letenky USA
Solární-energie.info, informační portál o sluneční energii a vším s ní spojeném. Naleznete u nás jak obecné informace o vlastnostech, východách a možnostech využití sluneční energie, tak konkrétní informace pro firmy, domácnosti i jednotlivce o solárních technologiích a produktech.
Máte-li dotazy ohledně těchto stránek, popřípadě vás zajíma jakákoli možná spolupráce, nebo cokoli jiného, kontaktujte nás. Pokud máte dotaz ohledně praktického využití solární energie, položte jej prosím do diskuzního fóra, pokusíme se jej zodpovědět tam.
Dotazy ohledně marketingové a obchodní spolupráce s portálem Solarni-energie.info prosim smerujte na email.