Solární elektrárna
Přeměna solární energie na jiné formy má již letitou tradici. Již v roce 1883 na Světové výstavě v Paříži předvedli A. Mouchot a A. Pifr z Francie zařízení, ve kterém se pomocí koncentrace slunečního záření do ohniska parabolického zrcadla tvořila pára, která poháněla parní stroj a následně pak tiskařský stroj na tisk novin.
Na stejném principu pracují i některé pokusné elektrárny, ve kterých je koncentrované sluneční záření využito k tvorbě páry, která pohání parní turbínu a následně s rotorem spřažený generátor elektrické energie. „Parogenerátory“ pracují nejčastěji na principu obr. 1 – žlabovité uspořádání nebo obr. 2 – věžovité uspořádání. Několik takových elektráren pracuje s maximálními výkony okolo 30 MW, nejvíce je jich v Kalifornii a Novém Mexiku, kde je v průměru 320 slunečných dní v roce, některé jsou i v Evropě. Páru se daří ohřívat až na teplotu 560 stupňů Celsius a po zdokonalení a optimalizaci technologie se dosahuje účinnosti elektrárny až 17%.
Některé věžové elektrárny používají ještě olejový či štěrkový akumulátor tepelné energie, aby turbogenerátor mohl pracovat ještě nějakou dobu po západu Slunce. I když tento systém elektráren vypadal zpočátku slibně, dodnes zůstal ve stádiu pokusných zařízení a většího rozšíření se nedočkal. I s moderní technikou je totiž velký technický a finanční problém řízení nastavování zrcadel s potřebnou přesností. Navíc je potřeba zrcadla stále čistit a ty při své ploše často neodolají větru.
Některé světové solární elektrárny
Na obrázku je elektrárna „Solar One“ s maximálním výkonem 10 MW a věží vysokou 70 m, která byla jako první věžová elektrárna spuštěna v roce 1985. Na obrázku je detail žlabových parabolických koncentrátorů elektrárny SEGS-III s maximálním výkonem 354 MW pracující v Kalifornii. Zde je ohřívacím médiem olej, jehož tepelná energie se v parogenerátoru využívá k tvorbě páry a k pohonu turbíny.
Dnes je však nejrozšířenějším a nejperspektivnějším princip přeměny solární energie na elektrickou pomocí přímé přeměny v polovodičových fotovoltaických panelech.
Roční světová výroba a instalace fotovoltaických panelů v roce 2005 převyšovala 1000 MW, přičemž vývoj v posledních letech ukazuje prudký nárůst.
|
ZPRÁVY & ZAJÍMAVOSTI
O historii a principu stále populárnějšího fenoménu solárních elektráren u nás i jinde ve světě... >>
Portál Youtube.com nabízí množství více či méně zajímavých a užitečných videí na téma sluneční energie. Prohlédněte si je na Youtube.com... >>
 
|