PRAKTICKÉ INFORMACE: 
 
 

Kontakt:


 
 


Využití solární energie

Formy využití solární energie v praxi rozdělujeme do dvou základních skupin:

1. Pasivní využití - jedná se o principy tzv. solární architektury, které vedou k úsporám energie. Mezi základní principy solární architektury patří především vhodná orientace prosklených ploch a tepelně akumulačních stěn, dosažení maximálního objemu stavby za minimálního povrchu obvodových (ochlazovaných) stěn, důkladná tepelná izolace a využití obnovitelných zdrojů pro energetické zásobování stavby.

2. Aktivní využití - je realizováno pomocí přídavných technických zařízení tzv. slunečních kolektorů. Ty jsou v zásadě dvojího typu:
 • Termické kolektory - slouží především k ohřevu vody, k přitápění a ohřevu vody v bazénech.

 • Fotovoltaické kolektory - pomocí tzv. fotovoltaického jevu (více na wikipedia.org) přeměňují sluneční záření přímo na elektrickou energii.

 • Využití solární energie v praxi samozřejmě probíhá jak v "domácím" použití tak ve velkém, například v případě solárních elektráren.

  Možnosti využití solární energie jsou závislé především na dvou hodnotách:
 • Doba slunečního záření - je uváděna v hodinách za časové období (měsíc, rok). Průměrná odnota pro Českou republiku je přibližně 1 500 hodin.

 • Intenzita slunečního záření - jedná se o denní resp. měsíční sumu globálního záření (viz wiki) na jednotku vodorovné plochy. V České republice roční množství slunečního záření kolísá mezi 950 a 1 250 kWh/m.

 • Obě hodnoty jsou dlouhodobě sledovány v meteorologických stanicích a důležitou roli pro ně hraje počasí.

  Dobu slunečního záření v místě vašeho bydliště si můžete ověřit na stránkách Českého Hydrometeorologického Ústavu, průměrné měsíční a roční úhrny globálního záření ukazuje následující mapa slunečního záření.

  Přestože množství sluneční energie v průběhu roku kolísá a největší množství sluneční energie dopadá v období, kdy spotřeba tepla je nejnižší, lze hodnotit podmínky v České republice jako poměrně dobré pro její využití.
  Solární elektrárny

  O historii a principu stále populárnějšího fenoménu solárních elektráren u nás i jinde ve světě... >>

  Videa na téma sluneční energie

  Portál Youtube.com nabízí množství více či méně zajímavých a užitečných videí na téma sluneční energie. Prohlédněte si je na Youtube.com... >>
   


  Odkazy: | Klasika | Jazz | Letenky USA
  Solární-energie.info, informační portál o sluneční energii a vším s ní spojeném. Naleznete u nás jak obecné informace o vlastnostech, východách a možnostech využití sluneční energie, tak konkrétní informace pro firmy, domácnosti i jednotlivce o solárních technologiích a produktech.
  Máte-li dotazy ohledně těchto stránek, popřípadě vás zajíma jakákoli možná spolupráce, nebo cokoli jiného, kontaktujte nás. Pokud máte dotaz ohledně praktického využití solární energie, položte jej prosím do diskuzního fóra, pokusíme se jej zodpovědět tam.
  Dotazy ohledně marketingové a obchodní spolupráce s portálem Solarni-energie.info prosim smerujte na email.